PROGRAMA

Opening Ceremony, Plenary Talks and Closure

Monday, June 21st

Time

Activity

Chair

9:00 – 10:00

Opening Ceremony Pedro Uribe
  Session 1: Applied Analysis and Probability Miguel Angel Moreles
10:00 - 10:30 Sergio Gomez.
Title :Unified framework for conservative discontinuous Galerkin methods for nonlinear Schro ̈dinger equations
AAP1
10:30 - 11:00 Ulises Velasco-García.
Title: Numerical methos for the direct non-linear Fourier transform of the Non Linear Schro ̈dinger Equation.
AAP2
  Session 2: Dinámica Poblacional y Enfermedades Infecciosas Mayra Nuñez
10:00 - 10:30 Mayra Núñez López
Title: Estimación de la tasa de migración en una red epidémica.
DP1
10:30 - 11:00 Esteban Abelardo Hernández Vargas
Title: Dynamical Characterization of Antiviral Effects in COVID-19.
DP2

 

Time

Activity

Chair

9:00 – 10:00

Opening Ceremony Pedro Uribe
  Session 3: SIAM Student Chapter at UNAM Raúl Esquivel
10:00 - 10:30 Ernesto Iglesias Rodríguez.
Title: Reiterated homogenization with applications to nanofluids.
SC1
10:30 - 11:00 Cesar Alberto Rosales Alcantar.
Title: Generalized quasigeostrophy for moist spatially anisotropic atmospheric flows with phase changes.
SC2
  Session 4: Ciencia Computacional Norberto Vera
10:00 - 10:30 Ismael Herrera-Revilla.
Title: The DVS-DDM: A very effective approach for processing Partial Differential Equations of Pure and Applied Science.
CC1
10:30 - 11:00 Norberto Carmen Vera Guzmán.
Title: Formulación de un modelo de flujo en medios porosos fracturados utilizando descomposición de dominio.
CC2
11:00 - 12:00 Plenary talk: Dr. Mauricio Santillana
Title: Characterizing the dynamics of COVID-19 transmission using multiple mathematical approaches and novel data sources.
Jorge Velasco
12:00 - 12:30 Coffee Break  

 

Time

Activity

Chair

 

Session 1: Enfermedades Infecciosas Emergentes David Baca
12:30 - 13:00 David Baca Carrasco.
Title: Target Reproduction Number y medidas de control para enfermedades.
EI1
13:00 - 13:30 Nancy Leticia González Morales.
Title: Mathematicial model of dengue multiserotype interactions.
EI2
13:30 - 14:00 Mayra Rosalia Tocto Erazo.
Title: Efecto de la movilidad diaria de las personas sobre la dinámica del dengue.
EI3
14:00 - 14:30 Gabriel Adrián Salcedo Varela.
Title: Comportamiento umbral de un modelo de planta vector-huéped estocático: virus del rizo amarillo del tomate.
EI4
14:30 - 15:00 Ignacio Barradas Bribiesca.
Title: La Modelación Matemáica de Epidemias: ¿cuá es el mejor modelo?
EI5

 

Time

Activity

Chair

 

Session 2: Dinámica Poblacional y Enfermedades Infecciosas Mayra Núñez
12:30 - 13:00 Luis Franco Pérez
Title: Global dynamics of a full mosquito population model
DP3
13:00 - 13:30 Joaquín Delgado Fernández
Title: Bifurcations in a minimal model of cancer. The effect of vascularization.
DP4
13:30 - 14:00 José Roberto Romero Arias
Title: Interacciones ecológicas y sociales relacionadas con la obtención de agua dulce
DP5
14:00 - 14:30 Melissa Ponce Sosa.
Title: Continuous model of tumor angiogenesis.
DP6
14:30 - 15:00 Moisés Santillán Zerón
Title: Dinámica poblacional de una comunidad artificial de bacterias silvestres.
DP7

 

Time

Activity

Chair

 

Session 3: Computational fluid dynamics problems with interfaces Miguel Angel Uh
12:30 - 13:00 Miguel Angel Uh Zapata.
Title: An immersed boundary neural network for solving elliptic equations.
FD1
13:00 - 13:30 Sheng Xu.
Title: Computing particle collisions in a fluid by the immersed interface method.
FD2
13:30 - 14:00 Hammouti Abdelkader
Title: Fluid-solid modelling with heat and mass transfer and their applications in environmental studies.
FD3
14:00 - 14:30 Reymundo Ariel Itzá Balam
Title: A level-set/finite-volume method based on a central interpolation scheme.
FD4

 

Time

Activity

Chair

 

Session 4: Ciencia Computacional Ursula Iturraran
12:30 - 13:00 Gerardo Hernádez Dueñas.
Title: Bathymetry and friction estimation from transient velocity data for 1D shallow water flows in open channels with varying width.
CC3
13:00 - 13:30 Ursula Iturraran-Viveros
Title: Finite differences in triangular meshes
CC4
  Session 4: Applied Analysis and Probability Pablo Moreira
13:30 - 14:00 Pablo Enrique Moreira Galván.
Title: Complete Systems of Scalar Schro ̈dinger Operator Using Complex Quaternions and Transmutation Theory.
AAP3
14:00 - 14:30 Dr. Jaime Eduardo Martínez Sánchez.
Title: Approximations of the Ultimate Ruin Probability in the classical risk model using the Banach’s Fixed-Point Theorem and the Conti.
AAP4
14:30 - 15:00 Víctor Hugo Váquez Guevara.
Title: On the Asymptotics of a Minimal Random Walk with complete memory via a martingale approach
AAP5

 

Time

Activity

Chair

 

Poster Day 1 Gerardo Hernández
16:00 - 17:00 Jesús Ramón Carmona Jáquez.
Title: A geo intelligent computing system to predict academic performance at college students.
 
16:00 - 17:00 Alicia Margarita de la Mora Cebada.
Title: Finite Element Method with Optimal Functions applied to the Linear Elasticity Equation.
 
16:00 - 17:00 Francisco Javier Sánchez Bernabe.
Title: On a 3D Navier- Stokes Equations Analytical Solution.
 
16:00 - 17:00 Mónica Tapia Gaspar.
Title: Método de Homogeneización Asintótica para el Cállculo de Propiedades Efectivas en un Material Nanocompuesto en Tres Dimensiones.
 
16:00 - 17:00 Yoanh Espinosa Almeyda.
Title: Effective properties of threephase magneto-electro-elastic fiber-reinforced composites by a semi-analytical approach.
 
16:00 - 17:00 Hugo Enrique Júnez Ferreira
Title: Ventajas del Análisis Geoestadístico 3-D de la carga hidráulica en un acuífero
 

 

Time

Activity

Chair

17:00 - 18:00

Plenary talk: Dr. Pauline van den Driessche, CAIMS-SCMAI Research Prize (2019)
University of Victoria
Title: Threshold Parameters in Ecology and Epidemiology
Jorge Velasco

 

Tuesday, June 22nd

Time

Activity

Chair

 

Session 1: Methods in Ecology Daniel Olmos
9:00 - 9:30 Edwin Fernando Duque Marín.
Title: Influence of impulsive irrigation supply on fruit tree growth.
ME1
9:30 - 10:00 Lili Guadarrama Bustos.
Title: Diagnosis of diseases in plants using Gaussian Mixture Models and Probabilistic Saliency
ME2
10:00 - 10:30 Tzitlali Gasca Ortiz.
Title: Inverse problems to determine the diffusion and dispersion coefficients of Lake Zirahuén, México.
ME3
  Session 2: Health Care Applications Irma García
9:00 - 9:30 Roger Z. Ríos.
Title: The Kidney Exchange Problem: Models and Algorithms.
HC1
9:30 - 10:00 Héctor Gabriel Acosta Mesa.
Title: Neuroevolution in Medical Image Processing.
HC2
10:00 - 10:30 Juana Julieta Noguez Monroy.
Title: Machine Learning for the early detection of Type 2 Diabetes
HC3

 

Time

Activity

Chair

 

Session 3: Applied Analysis and Probability Jorge Velasco
9:00 - 9:30 Pablo Alexei Gazca Orozco.
Title: A Semismooth Newton Method for Bingham Flow.
AAP6
9:30 - 10:00 Jorge Alfredo Esquivel Avila.
Title: A differential inequality and the blow-up of its solutions.
AAP7
10:00 - 10:30 José Luis Herrera-Aguilar.
Title: Mathematical aspects for a 3 dimensional flame reconstruction.
AAP8
  Session 4: Topics on numerical Ocean Modelling Miguel Angel Moreles
9:00 - 9:30 Federico Angel Velázquez Muñoz.
Title: Numerical simulation of internal tide in the Gulf of California.
OM1
9:30 - 10:00 Fabricio Otoniel Pérez Pérez.
Title: Numerical simulation of one-dimensional sea surfaces using the KLS representation.
OM2
10:00 - 10:30 Danalie de los Angeles Azofeifa Chaves.
Title: A parallel implementation of the HDG method for elliptic equations and application to a nonhydrostatic ocean slice model.
OM3

 

Time

Activity

Chair

11:00 - 12:00

Plenary talk: Dr. Pablo A. Marquet (Pontificia Universidad Católica de Chile).
Title: Mathematics and the Integration of theories in Ecology.
Jorge Velasco

12:00 - 12:30

Coffee Break  

 

Time

Activity

Chair

 

Session 1: Topology in Data Science Esteban Hernández
12:30 - 13:00 Esteban Abelardo Hernández Vargas
Title: The shapes of the immune system during infectious diseases
TDA1
13:00 - 13:30 Jesús Rodríguez Viorato
Title: Describing math documents’ topological structure
TDA2
13:30 - 14:00 Antonio Rieser
Title: Applied topology from a classical point of view
TDA3
14:00 - 14:30 Hugo Cabrera Ibarra
Title: Estudio de la estructura secundaria del ARN usando gráficas
TDA4
  Session 2: Health Care Application Irma García
12:30 - 13:00 Rodolfo Mendoza Gómez
Title: Optimization models for the planning of services in a public healthcare system
HC4
13:00 - 13:30 Jessica Beltrán Márquez
Title: Image classification with deep learning to support disease diagnosis
HC5
13:30 - 14:00 Jesús Alejandro Navarro Acosta
Title: Machine learning approaches for psychological assessment of mexican professors and students during COVID-19 pandemic
HC6
14:00 - 14:30 Ana Kristhel Esteban López
Title: Modelo Continuo en EDP’s de la Angiogenesis Inducida por Tumor
HC7

 

Time

Activity

Chair

 

Session 3: The role of the viscous stress tensor in poroelasticity Pratap N. Sahay
12:30 - 13:00 Pratap N. Sahay and Tobias M. Mu ̈ller.
Title: Slow Shear Wave in Poroelasticity.
PE1
13:00 - 13:30 Josué G. González, Pratap N. Sahay and Tobias M. Müller.
Title: Importance of the fluid viscous stress tensor in shear wave propagation across material discontinuities.
PE2
13:30 - 14:00 Selene Solorza-Calderón
Title: The role of fluid viscous stress tensor on attenuation of torsional vibrations in a poroelastic cylinder.
PE3
14:00 - 14:30 Gabriel Mejia Ruiz
Title: Time domain signature of poroelastic slow shear
PE4
14:00 - 14:30 Tobias Mueller
Title: Slow P-wave to slow S-wave conversion acts as dynamic permeability
PE5
  Session 4: Topics on numerical Ocean Modelling Miguel Angel Moreles
12:30 - 13:00 Gerardo Hernández Dueñas.
Title: Oceanic Sub-mesoscale Wave-Vortical Interactions and Their Effect on Scalar Transport
OM4
13:00 - 13:30 José Alejandro Butanda Mejía
Title: Bathymetry Reconstruction Using Inverse Shallow Water Models in One Dimension.
OM5

 

Time

Activity

Chair

 

Session 4: Modeling in Earth Sciences Markus Gross
13:30 - 14:00 Jonas D. De Basabe, Janaki Vamaraju, Mrinal K. Sen and Mary F. Wheeler.
Title: An Analysis of the High-Order Enriched Galerkin Method for Wave Propagation
ES1
14:00 - 14:30 Abel Palafox González.
Title: Bayesian B-spline surrogate model on 2D gravity data inversion.
ES2
14:30 - 15:00 Valdés-Moreno Beatriz, De Basabe Jonás D. y Pérez-Flores Marco A.
Title: Modelado 2D y 3D de campos electromagnéticos en el dominio del tiempo con aplicaciones a la exploración del subsuelo.
ES3

 

Time

Activity

Chair

 

Poster Day 2 Daniel Olmos
16:00 - 17:00 Ledyz Cuesta Herrera.
Title: Modelo matemático celular de infección viral con respuesta lítica dependiente de mutación.
 
16:00 - 17:00 Cynthia Marlen Díaz Márquez.
Title: Inteligencia artificial aplicada para el pronóstico del desempenño académico de estudiantes universitarios.
 
16:00 - 17:00 Iván Méndez Cruz.
Title: Construcción de Parametrizaciones de Regiones Planas Irregulares.
 
16:00 - 17:00 Ana Kristhel Esteban López.
Title: Modelo Continuo en EDP’s de un Tumor.
 
16:00 - 17:00 Julián González Trinidad.
Title: Integración de la carga hidráulica, profundidad de captación y la calidad del agua para la identificación de los sistemas de flujo en un acuífero.
 
16:00 - 17:00 Adolfo Ayuso Hernádez.
Title: Simple closed-form property expressions of two metafluids composed of periodic arrays of transversely isotropic elastic fibres embedded in an ideal fluid.
 
16:00 - 17:00 Francisco J. Sánchez Bernabe
Title: Estudio de una solución analítica de las Ecuaciones de Navier-Stokes
 

 

Time

Activity

Chair

17:00 - 18:00

Plenary talk: Dr. Béatrice Rivie`re (Rice University).
Title: Discontinuous Galerkin Methods for Modeling Porous Media: Theory and Simulations.
Miguel Angel Moreles

18:00 - 18:30

Business Meeting MexSIAM Officers

 

Wednesday, June 23rd

Time

Activity

Chair

 

Session 1: Modeling COVID-19 for decision making in Public Health. Roberto Saenz
9:00 - 9:30 Mario Santana Cibrian.
Title: What is the best mathematical model to describe an epidemic?
PH1
9:30 - 10:00 Manuel Adrian Acuña Zegarra.
Title: Behavioral changes and their effect on epidemic modeling.
PH2
10:00 - 10:30 Marcos Aurelio Capistrán Ocampo.
Title: Lessons learned while modeling the COVID-19 pandemic.
PH3
10:30 - 11:00 Discussion. PH4
  Session 2: Homogenization Techniques for heterogeneous materials Raul Esquivel
9:00 - 9:30 Raul Patricio Esquivel Sirvent
Title: Generalized Maxell- Garnett technique for different-shaped inclusions.
HT1
9:30 - 10:00 Reinaldo Rodríguez Ramos.
Title: Maxwell’s scheme for the evaluation of effective electro-elastic properties with different inclusion shapes.
HT2
10:00 - 10:30 Federico J Sabina.
Title: Complex effective transport properties of multi-phase fibre composites
HT3
10:30 - 11:00 Luis Mochán.
Title: Nonlocal Metamaterials.
HT4

 

Time

Activity

Chair

 

Session 3: Modelación matemática de flujo y transporte en medios porosos G. Herrera, M. Hernan- dez
9:00 - 9:30 Graciela Herrera Zamarrón.
Title: Algunos ejemplos de modelación estocástica en aguas subterráneas.
MP1
9:30 - 10:00 Guillermo de Jesús Hernández García & Gustavo Berumen Saldívar
Title: Experiencia actual de modelación con Modflow
MP2
10:00 - 10:30 Mario Alberto Hernandez Hernandez.
Title: Análisis piezométrico del acuífero en explotación de la porción sur de la Cuenca de México mediante estimaciones geoestadísticas.
MP3
10:30 - 11:00 Martín A. Díaz Viera.
Title: Estimación de la presión capilar en pruebas de centrífuga usando un modelo de flujo bifásico en medios porosos.
MP4
  Session 4: Difusión sobre superficies: estudio teórico y numérico Aldo Ledesma
9:00 - 9:30 Aldo Ledesma Durán.
Title: Revisión: Modelos geométricos de difusión mesoscópica sobre superficies.
DS1
9:30 - 10:00 Elizabeth Alejandra Ortiz Durán.
Title: Simulación de Patrones de Turing en Superficies con Curvatura.
DS2
10:00 - 10:30 Ivan Santamaria-Holek.
Title: Entropic Effects of Interacting Particles Diffusing on Spherical Surfaces.
DS3
10:30 - 11:00 Héctor Juárez Valencia.
Title: Finite element solution of the Laplace-Beltrami equation on surfaces.
DS4

 

Time

Activity

Chair

11:00 - 12:00

Plenary talk: Dr. Francisco J. Ocampo Torres (CICESE).
Title: Ocean surface waves and ocean-atmosphere interactions.
Miguel Angel Moreles

12:00 - 12:30

Coffee Break

 

Time

Activity

Chair

 

Session 1: Modeling COVID-19 for decision making in Public Health. Marcos Capistrán
12:30 - 13:00 Saul Diaz Infante Velasco.
Title: COVID-19 optimal vaccination policies:a modeling study on efficacy, natural and vaccine-induced immunity responses
PH5
13:00 - 13:30 Valeria Soto Mendoza.
Title: Aprendizaje automático para la valoración psicológica de estudiantes y profesores durante la pandemia
PH6
13:30 - 14:00 José Alberto Guzmán Torres.
Title: Prediction of critical COVID-19 patients in Mexico supporting in its clinical history using a Multilayer Perceptrons Model
PH7
14:00 - 14:30 Rodolfo Guadalupe Blanco Rodríguez.
Title: Computational simulations of cell immune response dynamic for severe and critical cases of COVID-19
PH8
14:30 - 15:00 Kernel Enrique Prieto Moreno.
Title: On mobility trends analysis of COVID-19 dissemination in Mexico City.
PH9
  Session 2: Modeling in Earth Sciences Jonas D. De Basabe
12:30 - 13:00 Cruz Hernádez Favio y Gallardo Delgado Luis Alonso.
Title: 3D Modeling of natural source electromagnetic fields
ES4
13:00 - 13:30 Erik Gallardo Romero, Diego Ruiz Aguilar (CICESE).
Title: Análisis de efectos topográficos en datos magnetotelúricos mediante el modelado 3D con mallas no estructuradas.
ES5
13:30 - 14:00 Raul U. Silva, Jonas D. De Basabe y Mrinal K. Sen.
Title: Cooperative Gravimetric and Elastic Full Waveform Inversion.
ES6
14:00 - 14:30 Vanesa Magar.
Title: Evaluation of in-stream renewable energy resources with shallow-water models: case studies in the Gulf of California.
ES7
14:30 - 15:00 Markus Sebastian Gross.
Title: Challenges in high resolution wind forecasts and scope for machine learning.
ES8

 

Time

Activity

Chair

 

Session 3: Modelación matemática de flujo y transporte en medios porosos. Guillermo Hernádez
12:30 - 13:00 Hugo E. Júnez Ferreira, C. Octavio Robles Rovelo, Carlos Bautista Capetillo, Julián González Trinidad, Graciela Herrera Zamarrón.
Title: Use of bivariate geostatistics for hydraulic conductivity estimation
MP5
13:00 - 13:30 Nelly Lucero Ramírez Serrato
Title: Evaluación de la relación entre los daños por subsidencias y el espesor de arcillas correspondiente, para la CDMX.
MP6
13:30 - 14:00 Daniel Castañón Quiroz.
Title: A two-phase geothermal model with fracture network and multi-branch wells for geothermal simulation.
MP7
14:00 - 14:30 Julián González Trinidad
Title: Metodología para el diseño de redes de monitoreo de agua subterránea basada en geoestadística espacial y ruta crítica
MP8
  Session 4: Difusión sobre superficies: estudio teórico y numérico Aldo Ledesma
12:30 - 13:00 Pavel Castro Villareal.
Title: Efectos geométricos inducidos en dinámica browniana.
DS5
13:00 - 13:30 Guillermo Chacón-Acosta.
Title: Influencia de la geometría sobre la difusión en canales estrechos sobre superficies y en variedades tubulares.
DS6
13:30 - 14:00 Inti Pineda Calderón.
Title: El método de Kalinay y Percus para estudiar la difusión cuasi-unidimensional en tubos con fronteras parcialmente absorbentes.
DS7
14:00 - 14:30 Diana Assaely León Velasco.
Title: Numerical Solutions of the Laplace-Beltrami equations on surfaces on R3.
DS8
14:30 - 15:00 Conclusions DS9

 

Time

Activity

Chair

 

Session 2: Homogenization Techniques for heterogeneous materials. Raul Esquivel
16:00 - 16:30 Adolfo Ayuso Hernández.
Title: Simple closed-form property expressions of two metafluids composed of periodic arrays of cubic elastic fibres embedded in an ideal fluid.
HT5
16:30 - 17:00 Rogelio Oscar Caballero Pérez.
Title: Closed form expressions for the effective properties of laminates with non-uniform imperfect contact.
HT6

 

Time

Activity

Chair

17:00 - 18:00

Plenary talk: Dr. Edgar Knobloch (University of California - Berkeley).
Title: Geostrophic turbulence and the formation of large scale structure.
Gerardo Hernández

18:00 - 18:30

Plenary talk: Concluding Remarks.